VTÁČIE MLIEKO - RETRO DEZERT NAŠEJ MLADOSTI. AJ VEGÁNSKA VERZIA!
- Adelka 's Kitchen
- Apr 10
- Čítanie: 4

HISTÓRIA VTÁČIEHO MLIEKA A ZAUJÍMAVOSTI O ŇOM, KTORÉ SOM NETUŠILA?
Spomienka na tento mliečny dezert pochádza z ranného detstva. Moja mama s obľubou využívala výdobytky socialistického rýchleho občerstvenia v podobe Mliečakov. Poznala som ich snáď všetky. Najobľúbenejšie boli pri SND na Hviezdoslavovom námestí a pri Priori dole na námestí SNP.
Po Bratislave vtedy fungovalo veľa mliečnych barov – volali sa jednoducho mliečaky a starali sa o blaho hladnej pracujúcej triedy, také dnešné táckarne.
Človek sa tu mohol rýchlo, lacno a na tú dobu celkom obstojne najesť.
Okrem hlavných jedál tam nechýbali ani sladké bodky. A medzi nimi bývalo práve vtáčie mlieko – jemný dezert, ktorý sa podával vychladený vo vysokom hrubom sklenenom pohári v chladiacej vitrínke, hneď vedľa ostatných zákuskov.
V čase Československa bolo vtáčie mlieko dobre známe a obľúbené, hoci viem, že nie každému sadla jeho špecifická konzistencia. Dnes je už menej vídané, no o to väčší dôvod ho pripomenúť.
Zaujímavým zistením pre mňa bolo, že takýto druh dezertu – vyšľahané bielky varené vo vode alebo mlieku a servírované na vanilkovej omáčke – sa v rôznych obmenách pripravovalo naprieč celou Európou. Vôbec ma neprekvapilo, že podobný recept sa objavil aj vo Francúzsku, kde sa z bielkov a žĺtkov vymýšľajú skutočné dezertné zázraky. Mimochodom, práve tam vznikol aj typický vanilkový puding bez škrobu – len na báze žĺtkov a mlieka.
V Srbsku poznajú podobný dezert pod názvom snežné halušky a v Rusku dokonca vznikla slávna torta “Ptichye moloko”, ktorá spája ľahučké suflé s čokoládovou polevou.
Ja som sa rozhodla oživiť recept na klasické vtáčie mlieko v jeho tradičnej podobe – jemný vanilkový krém z mlieka, žĺtkov a trošky škrobu, snehové obláčiky z bielkov, ktoré sa krátko povaria vo vode… no pridala som aj malý upgrade. Vtačie mlieko som dochutila malinovým sirupom a na vrch som pridala čerstvé maliny. V dnešnej dobe totiž maliny patria medzi najobľúbenejšie ovocia, a ich jemná kyslosť krásne dopĺňa sladkú krémovosť dezertu.
INGREDIENCIE (klasická verzia):
6 dcl mlieka
2 vajcia
80 g kryštálového cukru
20 g kukuričného škrobu
1 vanilkový cukor
štipka soli
VERZIA S MALINAMI (voliteľné doplnenie):
0,5 dl malinového sirupu
čerstvé maliny na servírovanie
POSTUP
1. Pripravíme si snehové obláčiky.
Oddelíme žĺtky od bielkov.
Bielky vyšľaháme so štipkou soli do polotuha, potom postupne zašľaháme polovicu cukru (40 g), kým nevznikne pevný lesklý sneh.
V hrnci si necháme zovrieť väčšie množstvo vody.
Lyžicou naberáme kúsky snehu a vkladáme ich do vriacej vody, kde ich varíme z každej strany cca 30 sekúnd. Ja som si pomohla cukrárenským vreckom s okrúhlou špičkou, aby boli snehové halušky rovnomerné. Ale aj lyžičkové majú svoje čaro. Dokonca by sa mohli kľudne robiť aj väčšie.
Vyberáme ich dierkovanou naberačkou na papierovú utierku.
2. Uvaríme krém.
V inej miske vymiešame žĺtky s druhou polovicou cukru (40 g), vanilkovým cukrom, škrobom a s 1dcl mlieka do hladkej hmoty.
Zvyšné mlieko (5 dl) zohrejeme v hrnci takmer, ale nie do varu. Lebo by sa vám žĺtky okamžite zrazili.
Za stáleho miešania prilejeme žĺtkovú zmes a na miernom ohni varíme, kým krém nezhustne do konzistencie riedkeho pudingu. Nevaríme príliš prudko, aby sa žĺtky nezrazili!
Ja som ich varila na 5-6 na indukcii, čo je asi stredne silný stupeň na plynovej varnej doske.
Neponáhľajte sa. Za stáleho miešania sa vám puning uvarí zhruba za 8-10 minút. Radšej pomalšie, aky by ste museli začínať znova.
Servírovanie.
Vtáčie mlieko môžete podávať rôznym spôsobom.
Ja som si pripomenula retro verziu vo vysokom sklenenom pohári na stopke.
Ale viem, že v domácom použití si ho kľudne môžete naliať napríklad do vyššej misky alebo do pohárov na zmrzlinu, či hlbokého taniera, ak chcete, aby vynikli bielkové sladké halušky.
3. Finálne ladenie s malinami.
Ak chcete krém pozdvihnúť a preniesť ho do dnešného storočia, pomôže vám drobné ovcie plné vitamínov.
Pridaním malinového sirupu, ktorý vtáčiemu mlieku dodá jemnú ovocnú chuť a krásnu ružovkastú farbu, si vytvoríte zbrusu nový a chutný recept na vtáčie mlieko.
Krém nalejte do pripravených pohárov, poukladajte naň obláčiky zo snehu, ozdobte čerstvými malinami a polejte trochou malinového sirupu.
4. Nechate vychladnúť.
Podávame studené – najlepšie dobre vychladené, ideálne po pár hodinách v chladničke.
Z tohto receptu vám vijdú 4 porcie.
VEGÁNSKA VERZIA
Trochu som váhala pri pridávaní tejto vegánskej verzii, lebo som sa snažila nahradiť nielen mlieko, ale aj vajcia.
To, že z vody zo zaváraneho cíceru, sa dá vyšľahať plnohodnotná náhrada za živočíšnu šľahačku, ste už mnohí počuli.
Takýto sneh sa dá piecť aj variť. Takže vďaka nemu vytvoríte a uvaríte aj snehové halušky.
Avšak ako dlho vám dezert vydrží a či je to plnohodnotná nahrada, nechám na vás.
Dajte mi potom vedieť, som zvedavá, ako ste sa s týmto vegánskym receptom popasovali???
Vegánske vtáčie mlieko (rastlinná verzia)
Ingrediencie na krém:
• 6 dl rastlinného mlieka (najlepšie mandľové, ovsené alebo kokosové – jemné a krémové)
• 40 g trstinového cukru (alebo brezového cukru)
• 25 g kukuričného škrobu
• 1/4 ČL kurkumy (voliteľne – na jemné „žĺtkové“ zafarbenie)
• štipka vanilkového extraktu
Vegánsky “sneh”:
Bielky sú trochu výzva, ale ide to – použijeme aquafabu (nálev z cíceru):
• 60 g aquafaby (z cícerového konzervovaného pohára)
• 30 g práškového cukru
• štipka citrónovej šťavy
Postup:
1. Vegánsky krém:
Vo väčšom hrnci zmiešame škrob, cukor, vanilku a kurkumu. Pridáme asi 1 dl rastlinného mlieka a vymiešame do hladka. Zvyšné mlieko zohrejeme, pridáme k zmesi a na miernom ohni varíme za stáleho miešania, kým krém nezhustne.
2. Vegánsky sneh:
Aquafabu vyšľaháme so štipkou citrónovej šťavy do peny, potom po lyžiciach pridávame cukor. Šľaháme, kým nevznikne tuhý lesklý sneh – trvá to dlhšie než pri bielkoch, ale funguje to!
Lyžicou tvarujeme „obláčiky“ a buď ich veľmi jemne „varíme“ v pare (napr. v parnom sitku nad hrncom), alebo len necháme vytuhnúť na chladničke.
3. Servírovanie:
Do pohárov nalejeme rastlinný krém, navrch uložíme sneh a môžeme ozdobiť malinami, kokosom, alebo pár kvapkami malinového sirupu.
FOTO RECEPT





Comments