VČELOBAL - voskové obrúsky
Príroda nám dáva všetko, čo potrebujeme v našej kuchyni.
Jednou z novoobjavených vychytávok a úžasnou náhradou za plastové fólie alebo sáčky sa nám ponúka voňavá pomôcka, ktorú si ľahko a za pár eur vieme vyrobiť aj doma- VČELOBAL. Obrúsky z bavlnenej látky potiahnuté včelým voskom.
Výhodou takéhoto obalu/obrúsku, okrem jeho eko vlastností a prirodzeného recyklovania, je aj jeho rôznorodé použitie.
Využijeme ho napríklad ako prekrytie na misky, keď nám v nich niečo ostane. Postará sa o to, aby nám jedlo nevyschlo a nezoxidovalo.
Môžeme ním zabaliť prekrojený citrón, nahryznuté jablko, či iné ovocie a zeleninu.
Prikryť nádobu, v ktorej nám kysne naše cesto na chlebík. A upečený chlebík takisto môžeme do takéhoto obalu zabaliť, aby nám nevyschol a vydržal dlhšie čerstvý.
Dajú sa používať stále dokola a vďaka tomu nevytvárame daľšie a ďaľšie smeti.
Obaly nie sú veľmi vhodné na balenie živočíšnych produktov, keďže sa nedajú prať. Umývame ich pod tečúcou vlažnou vodou. Vosk ich ochráni a spolu s vodou zmyjeme iba omrvinky, prípadne zaschnuté jedlo, šťavy...po umytí a uschnutí je obal pripravený na ďaľšie použitie alebo na zloženie a odloženie a pekne bude čakať na ďaľšie použitie.
Pri výrobe sa určite zabavíte, presne tak ako ja a moja dcéra. Trvalo nám to asi hodinku. A vôňu včelieho vosku sme mali v celom byte. Je tak ukľudňujúca, že až. Poďme na to :-).
BUDEME POTREBOVAŤ
bavlnenú látku (rôzne vzory a veľkosti) asi 1x1m
včelý vosk 250g - plásty alebo sviečku zo 100% včelieho vosku
stolový olej 1 PL
hrniec
štetec
plech
papier na pečenie
rúru
POSTUP
Najprv si vyberieme látku /látky, ktoré by sa nám páčili na naše obrúsky. Mali by byť bavlnené alebo ľanové. Kľudne môžeme použiť aj staré posteľné obliečky. Veľmi dobre sa budú hodiť aj kuchynské utierky alebo zbytky z látok na šitie.
Ja som si urobila viacero veľkostí. Od najmenších po veľké, vhodné na chleba.
Vystrihujeme štvorce, odbľžniky. Urobíme si napríklad veľkosti 15x15, 20x20, 25x25, 30x30. Menšie veľkosti určite používame častejšie, preto si ich vyrobíme aj viacej.
Môžeme si napríklad zmerať presnú veľkosť misy, ktorú budeme prikrývať a obal urobíme o 2-3cm väčší.
Teraz prichádza na rad vosk. Ten si roztopíme v hrnci a pridáme trocha oleja- slenečnicového, olivového.
Ja som nemala plásty, tak som použila sviečky od vianoc, ktoré mi urobili rovnako dobrú službu. Pozor, sviečky musia byť so 100% včelieho vosku.
Pripravíme si plech s papierom na pečenie a rozohrejeme rúru na 100 stupňov.
Obrúsky robíme postupne, jeden po druhom.
Na plech si rozložíme jeden kus pripravenej látky. Štetcom rovnomerne potierame celý povrch. Stačí z jednej strany. Vosk hneď stuhne. To je v poriadku. Poriadne sa roztopí v rúre a vďaka tomu obalí rovnomerne celú látku.
Vložíme plech do rúry a necháme ho tam pár minút. Až je roztopený celý vosk.
Po vybratí pracujeme rýchlejšie. Ak sa nám zdá, že je vosku na látke až priveľa alebo nerovnomerne rozotretý, štetcom ho ešte raz rozotrieme do stán smerom od stredu ku okrajom.
Obrúsok musíme z plechu zodvihnúť ešte keď je teplý. Chytíme ho za dva rožky rukami, zdvihneme ho vyrovnaný do vzduchu a čakáme. Vyschne a vychladne v priebehu 3 minút.
Teraz už máme hotový náš včelý obal/obrúsok. Pokračujeme rovnakým postupom s ďaľšími pripravenými látkami do kým neminieme celý vosk alebo nám dôjdu látky.
RADA: látku vyberáme radšej tenšiu. Pri hrubej alebo ľanovej látke minieme viacej vosku a aj obrúsok je pevnejší. Hrubšie obrúsky sú vhodné napríklad na chlieb. Na menšie nádobky sa mi osvedčili obrúsky z tenších bavlnených látok.
Teplom našich rúk vosk na obrúsku nahrejeme, ľahko ho ohneme a prispôsobíme danej nádobe.
Po použití obrúsok očietíme a odložíme. Môžeme ho poskladať na menšiu veľkosť a odložíme ho.
Páčil sa vám návod? Napíšte mi či ste si vyskúšali podľa neho vyrobiť vlastné obrúsky alebo či máte svoju vlastnú overenú metódu. Budem sa tešiť.
Comentários